Kalıcı Makyaj Eğitimi

Kalıcı Makyaj Eğitimi ile ilgili

Son günlerde birçok kadın, hatta erkek kalıcı makyaj yaptırmak için başvuruyor. Genellikle internet araştırması yapılarak karar verilen bu uygulama için doğru uygulayıcı ve merkeze, sadece internet yoluyla ulaşabilir miyiz?

 

Kalıcı makyajın Türkiye’deki genel sıkıntısı şu ki, hijyenden çok yapılan uygulamanın estetik duruşu fazlaca ön planda tutulmakta. Tabii ki yapılan işlem doğala yakın olmalı, kişiye uygun olmalı, rengi “Ben buradayım!” diye bağırmamalı vs… Talebe göre hareket eden uzmanların çoğu hijyeni göz ardı etmekte… Halbuki en çok dikkat edilmesi gereken nokta, uygulamada kullanılan cihazın sterilizasyonu, modüllerin patentli olup olmadığı, uygulama merkezinin hijyenik bir ortam sağlayıp sağlamadığı…

 

Kalıcı makyaj cildin ikinci tabakası olan dermisin üst tabakasına kadar inilerek yapılan bir işlem. Evet, çok derine inilmiyor ancak sağlıksız ortamlarda yaptırılan uygulamalarda birçok mikrobik rahatsızlık ve bulaşıcı hastalıklar kişiden kişiye geçebiliyor. Bu sonuçları engellemek adına herhangi bir önlem almayan merdiven altı merkezler, maalesef ki hastaların sağlıklarını hiçe sayıyor. Sonuç: Kalıcı makyaj yapılmaması gereken bir uygulamadır!

 

Avrupa’da ve dünyanın birçok yerinde kalıcı makyaj yapılmaktadır. Özellikle Kaş, eyeliner ve dudak renklendirme çalışmalarında mükemmel sonuçlar alınmasının yanı sıra; göğüs ucu (areola), kontrol altına alınmış vitiligo hastalarında renk eşitleme, kellik sorunu yaşayanlarda saç simülasyonu da yapılarak istenen sonuçlar alınabilmektedir… Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine uygun çalışan merkezler kalıcı makyajda risksiz işlemler gerçekleştirmektedir.

 

Kalıcı makyajda tavsiye edilen her zaman öncelikle sağlık koşullarının uygunluğudur. Renk ve şekil düzeltilebilecek unsurlarken, sağlıkla ilgili yapılacak bir hata çok daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle kalıcı makyaj yaptırmak isteyen kişiler öncelikle uygulama yaptıracağı merkezin hijyen koşullarını dikkate almalıdır.