Kalıcı Epilasyonla İstenmeyen Tüylerden Kutulma

 

EPİLASYON YÖNTEMLERİ

Epilasyon Tanımı

İstenmeyen tüylerin, çeşitli yöntemlerle kalıcı olarak yok edilmesine epilasyon denir. 

 

Epilasyonun Önemi

Günümüzde milyonlarca insan yüzlerindeki ve vücudunun çeşitli bölgelerindeki tüylerden şikâyet etmektedir. Özellikle 18–25 yaşları arasındaki kadınların ’inde yoğun tüylenmegörülür. Bunun yanında vücudundaki tüylerden şikâyet eden erkeklerin sayısı da her geçen gün artmaktadır.

 

Lazer Epilasyonda Ağrı Düzeyi

Günümüzde hiçbir epilasyon yöntemi ağrısız değildir. Kişiden kişiye değişen ağrı eşiğine bağlı olarak, lazer epilasyon sırasında ağrı duyulabilir. Bazı hastalarda bu ağrı, lazerepilasyonu

sürdüremeyecek kadar şiddetli bile olabilir. Genellikle duyulan ağrı etkisi, cilde lastik çarpması şeklinde tanımlanabilir. En fazla ağrı duyulan bölge bikini bölgesidir. Ayrıca erkeklerde ve koyu kalın kıllara sahip kişilerde ağrı duyma daha şiddetli olabilir.

 

Lazer Epilasyon Öncesi Hazırlık

Lazer epilasyon uygulamadan birkaç hafta önce,  kılı köküyle birlikte alan ağda, cımbız gibi yöntemler uygulanmamalıdır. Kılların kökünden alınması lazerin etki edeceği kıl kökünü ortadan kaldıracağı için, beklenen fayda sağlanamaz. Bunun için lazer epilasyondan önce kıllar jiletlenmelidir. Böylelikle kıl kökleri deri içinde kalır.

 Uygulama sonrasında kısa süreli olarak, hafif bir kızarıklık, kabarıklık ve yanma görülebilir. Bu durum tedaviden sonra birkaç saat içinde geçmektedir. Çok hassas ciltlerde kızarıklıklar 2-3 gün devam edebilir.

 

Lazer Epilasyonda İşlem  Süresi

Vücut kılları büyüme (anajen), gerileme (katajen) ve dinlenme ( telojen) olarak adlandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl değişik evrelerde olduğundan lazerin kılı yok etme süresi farklıdır. Lazer epilasyon sadece büyüme (anajen) evresindeki kılları etkiler. Bütün kıl kökleri aynı evrede olmadığı için tek uygulamada bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün değildir. Herkesin vücut yapısı, hormon seviyeleri ve cilt tipi farklı olduğundan sonuca ulaşmak için gereken süre kişiden kişiye değişmektedir.

Genellikle tedavi süreci 1-1,5 yıl sürer.  Bu sürede vücut bölgelerine ortalama 5-6 kez; yüz bölgesine 7-8 kez uygulama yeterli olabilir. Uygulama sıklığı yüz bölgesinde 1-1,5 ay, vücut bölgelerinde 2 - 2,5 aydır. Tedavi ilerledikçe uygulama aralıkları uzamaktadır. Örneğin üçüncü dördüncü uygulamadan sonra daha seyrek aralıklarla uygulama yapılır. Bir sonraki uygulamaya kadar tüyler çıkmayacağından herhangi bir işlem gerekmemektedir.

Lazer epilasyon yönteminde çok kısa sürelerde, büyük alanlarda çalışma yapılabilir. Her uygulama yapılacak bölge, genişliğine göre farklı sürede tamamlanır. Örneğin tüm bacaklar, sırt gibi büyük alanlar ortalama 2- 2,5 saat; koltuk altı, bikini bölgesi, yüz gibi daha küçük bölgeler 10-15 dakika; bıyık, çene gibi küçük bölgeler 2-3 dakika gibi sürelerde taranmaktadır.

 

Erkeklerde Lazer Epilasyon Uygulamaları

Son yıllarda erkeklerinde bakımına önem vermesiyle birlikte, çeşitli uygulamalar için güzellik ve bakım merkezlerine giden erkeklerin sayısında büyük bir artış olduğu gözlenmektedir. Erkeklerin bakımlarında en fazla ilgi gösterdikleri konuların başında ise, istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri geliyor. Özellikle sakal üstü, kaş arası, ense, boyun, ellerdeki tüyler ve batıklar, omuz, sırt ve göğüs bölgelerindeki kıllardan şikayetçi olan erkekler, lazer epilasyon yöntemi ile istenmeyen tüyler ve batıkların tedavisine büyük ilgi gösteriyorlar.

Epilasyon Amaçlı Lazer Tipler

Lazer epilasyon amacıyla kullanılması onaylanmış 4 tip lazer cihazı bulunmaktadır. Bu lazerler dalga boylarına göre çeşitlendirilirler.

Dalga boyu deriye nüfuz etme kapasitesini belirler. Lazer epilasyonda dalga boyunun çok büyük önemi vardır. Çünkü kullanılan lazerin dalga boyuna göre melanine hassasiyet artıp, azalmaktadır. Epilasyon yapabilmek için uygun olan ışık dalga boyları 600-1200 nm aralığında olanlardır.

Kullanılan lazerin dalga boyu ne kadar kısa ise, melanin tarafından tutulma oranı o nispette artar. Ancak bu durum başlıca iki soruna yol açar. Birincisi cilde rengini veren melaninin tahrip oranı arttığından, pigmentlerde azalma olur. Bunun sonucunda ciltte açık renk beneklenmeler oluşur.

 İkinci olarak da lazer enerjisinin büyük bölümü derinin yüzeyindeki serbest melanin tarafından tutulduğundan kıl folikülüne ulaşabilen lazer enerji miktarı azalır. Bu da kıl folikülü

üzerindeki tahribat düzeyini azaltır. Ayrıca düşük dalga boyuna sahip cihazlarda ışın yalnızca yüzeye yakın kıl köklerini etkiler. Daha derindeki kıl kökleri ışından etkilenmez. 

Yüksek dalga boyuna sahip cihazlar genellikle leke tedavisi, kılcal damar tedavisi uygulamalarında kullanılmaktadır. Dalga boyu yüksek olduğunda duyulan acı hissi daha fazladır. Lazer tiplerine göre değişik marka cihazların güçleri, atım süreleri ve cilde çarptıkları alan genişliği değişmektedir. Bu farklara bağlı olarak, biri diğerinden biraz daha iyi sonuç verebilmektedir.

 

Aşağıda dalga boylarına göre lazer tipleri verilmiştir.

 Ø Ruby Lazer 694 nm

 Ø Alexandrite Lazer 755 nm 

 Ø Diode Lazer 800 810 nm

 Ø Nd Yag Lazer 1064 nm 

 Dalga boyu uzadıkça nüfuz etme etkinliği artar.

 Ø 500 nm   →1 mm

 Ø 600 nm   →1,5 mm

 Ø 700 nm   →2,5 mm

 Ø 800 nm   →3 mm

 Ø 900 nm   →3,5mm

 Ø 1000 nm →4 mm

 Ø 1 100 nm→4,5 mm

 

Alexandrite Lazer

755 nm dalga boylu alexandrite lazerin komşu dokulara zarar vermeden kıllardaki melaninler tarafından daha fazla emildiğinden, ısı oluşumu daha yüksektir. Dolayısı ile tahrip düzeyi ruby lazere göre daha yüksektir. 

Alexandrite lazerin, tüm sistemler içerisinde en büyük uygulama fiberoptik başlığa sahip olduğu için daha hızlı çalışma olanağı sağlar. fiberoptik uç nedeni ile kolay manevra edilir. Koyu renk kıllarda en az ruby lazer kadar etkilidir, esmerlerde ruby lazere göre daha güvenlidir. Sakıncaları ise ince kıllarda yüksek akımlar gerektirdiği için yan etki riski artar.

 

 Diode Lazer

800 nm dalga boyunda ışık veren diode lazer, ruby ve alexandrite lazere göre daha az melanin seçiciliği gösterir. Bu nedenle yan etkileri diğerlerine göre daha azdır. Ancak etkinliği de oldukça iyidir. Diode lazer kişiye ve uyglama yapılacak bölgeye özel ayarlamalar yapma imkânı verir. Cilt rengi esmer olan kişilerden, hatta zencilerde bile ışın miktarı cilde zarar vermeyecek seviyelere indirilerek işlem başarı ile uygulanmaktadır. Diode lazerde atım süresi uzadıkça etkinliğin arttığı bildirilmektedir.

Diode lazerin yararları fiberoptik uç ile kolay manevra yapılabilmesi, esmerlerde güvenle kullanılması, koyu ve açık renk kıllarda etkili olabilmesi masrafı düşük bir sistem olmasıdır. Sakıncaları ise ince kıllarda etkisizdir, yüksek akımlar gerekebilir.

 

Neodmıum (Nd:) Yag Lazer

 1064 nm dalga boylu Nd: YAG lazer cildin 7mm derinliğine kadar nüfuz etme özelliğine sahiptir. Bu lazer türü açık renkli ve ince kıllarda dahi etkilidir. Nd: YAG lazer sistemlerinde geniş çaplı uç kullanılması ve atım süresinin uzun olması etkinliği artırmaktadır.

Uzun atımlı Nd: YAG lazer yüzeysel dokular tarafından çok zayıf emildiği için ışık 5 mm genişliği kadar dağılma göstermekte, dolayısıyla pek çok folikül

aynı anda hasarlanmaktadır.

 

 Lazer Epilasyon Yapılmayan Durumlar

Ø Akut deri enfeksiyonu olan kişilere 

Ø Uçuk enfeksiyonu olan kişilere

Ø Dövme ve yaygın benleri olan kişilere

Ø Yakın zamanda bronzlaşmış kişilere

Ø Hormon bozukluğu olan kişilere

Ø Romatizma için altın tedavisi alan kişilere

Ø Anormal nedbe ve keloid (aşırı büyüyen leke, yara) geliştirme riski olan kişilere

Ø Sedef ve vitiligo (Ala) hastalığı olan kişilere

Ø Son bir yıl içinde roaccutane ilacı alan kişilere

ØGebe ve emziren kişilere lazer epilasyon uygulaması yapılmaz.  

 

Lazer Epilasyon Uygulama Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

Ø Uygulama aralarında çıkan tüylere ağda, ip, cımbız gibi yöntemler uygulanılmamalıdır.

Ø Epilasyonda oluşan kızarıklıklar devam ettiği sürece güneşten korunmalıdır.

Ø Güneşe maruz kalan bölgelere yağ içermeyen ve yüksek etkili güneş koruyucu kremler sürülmelidir.

Ø Kişiyi terleten sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır.

Ø Uygulama yapılan bölgeyi sıcak su ile yıkama, lifi sürtme ve saç kurutma makinesi kullanma uygulamalarından kaçınılmalıdır. 

Ø Uygulamayı takip eden birkaç gün içerisinde cilde daha hassas davranılmalıdır. 

Ø Epilasyon sonrası cildinde sulanma olan hastalara, bölgesel kortikosteroid

, antibiyotik ve nemlendiriciler önerilmelidir.

 

Foto Epilasyon - İntense Pulse Light (İPL) 

Flash lamba teknolojisi lazerden farklı bir mekanizmaya sahiptir. Adından da anlaşılacağı üzere fotoğraf makinesinin flaş ışığına benzer bir kuvvetli ve farklı dalga boylarında (550 nm den 1200 nm ye kadar) ışık elemanları taşıyan yüksek enerjili bir ışık sistemidir. Lazerde ışık enerjisi tek bir dalga boyundan oluşmaktadır ve çizgisel bir doğrultuda yayılmaktadır. 

Flaş lamba teknolojisi ile epilasyonun mekanizması, lazer epilasyona benzer. Burada da yüksek enerjili ışınlar deriye uygulanarak kıl kökü hücresi etrafında bulunan melanin

tarafından emilimi sağlar. Bu emilim sırasında açığa çıkan ısı enerjisi kıl kökü hücresini tahrip eder. Böylece ölen kıl hücresi yeni kıl üretemeyerek epilasyon sağlanmış olur. Flaş lamba epilasyon sistemi, lazer epilasyona benzer yararlara ve sakıncalara sahiptir. Bu sistemde değişik dalga boyunda ışınlar kullanıldığından değişik ten ve kıl renklerine sahip kişilerde hatta aynı kişide farklı bölgelerde bile bu dalga boyları değiştirilerek en uygun ışık dalga boyu ayarlanabilme özelliği vardır.

Bu özellik, tedavide belli bir esneklik sağlarken uygulamayı yapan kişinin beceri ve tecrübe gereksinimini artırmaktadır. Her ne kadar bazı üretici firmalar bu sistemin lazerden daha üstün olduğunu ileri sürseler de, bilimsel çalışmalar bunu desteklememekle birlikte ayva tüylerde, flaş lamba epilasyon sisteminin lazer epilasyona göre daha etkili olduğuna dair genel bir görüş hakim bulunmaktadır. Hangi sistemin daha iyi olduğu kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişiler flaş lamba sistemine hiç yanıt vermezken bir başkası çok iyi sonuç verebilir. Bilimsel çalışma ve yayınlar, flaş lamba teknolojisi ile sağlanan epilasyon başarısı ve yan etkilerin lazer epilasyon sisteminde gözlenen oranlarda olduğunu kanıtlamaktadır.

Yüksek doz ve uygun olmayan cilt rengine (örneğin esmer ciltlerde) sahip kişilerde daha sık olmak üzere yanık, su toplama, ciltte açık renk beneklenme, koyu renk beneklenme, cilt üzerinde kabuklanma gibi yan etkiler nadir olarak olsa da görülebilmektedir.

Ayrıca lazer epilasyondan farklı olarak flaş lamba epilasyon sistemi ile bildirilmiş bir başka yan etki ise paradoksal (durağan kılların geçmesi) kıllanma denilen bir durumdur. Bu yan etki özellikle hormon bozukluğuna bağlı kıllanma durumu olan hastalarda ve sıklıkla yüz-boyun bölgesinde görülmektedir. Epilasyon uygulanan bölgeye komşu cilt bölgesi üzerinde uyku durumunda olan kıl hücreleri ışık ve ısının etkisi ile üretken duruma geçerek kıl üretmeye başlamakta böylece epilasyon uygulanan bölgede kıllar azalırken buraya komşu bölgelerde kıllanmada artış meydana gelmektedir